MENÜ

Testbeszéd

Mivel a kutyák beszélni nem tudnak, gyakran a testükkel, mozdulataikkal próbálják kifejezni mit szeretének. Azaz testbeszéddel.

Őrségben Ilyenkor a kutya teljes figyelmét valami rendellenességre összpontosítja. Az ő feladata hogy figyelmeztesse a gazdáját, ezért magabiztosan áll, és a szeme fókuszál. Addig ugat, amíg a gazdája meg nem nyugtatja, hogy minden rendben van.

Ásítás Az emberek általában akkor ásítanak, amiokor álmosak vagy unatkoznak. A kutyáknál azonban ez sokszor a stressz jele. Egy jó ásítás gyorsan leviszi a vérnyomásukat, és segít nekik, hogy nyugodtak maradjanak.

Játékos meghajlás Így hívja a kutya az embert vagy egy másik kutyát, hogy játsszon vele. Amikor a kutya játszani akar, teste elülső részét a földre engedi, hátsó részét a magasban tartja, farkát pedig hevesen csóválja. Lehet, hogy a fejét leereszti, a szája és az ajkai ellazulnak, s közben liheg. Olykor magas hangon ugat, és éberen hegyezi a fülét. A füle vagy előreáll, vagy - ha lógó füle van - amennyire tudja, felállítja és szintén előretartja. Amikor valaki reagál a felhívásra, a kutya fel-le ugrál, és ugat izgalmában. Amikor a játék elkezdődik, szertelen testbeszéde boldogságot fejez ki.

Oldalra nézés A meredt nézés nem mindig az agresszió jele. A kutyák a szemük sarkábólfigyelnek, amikor félnek, vagy játszani szeretnének. Így fejezik ki udvariasan érdeklődésüket, anélkül hogy erőszakoskodnának. Az is előfordulhat például, hogy szinte csukott szemmel figyelik a macskát, hogy az azt higgye, alszanak.

Behúzott farok A megadóan viselkedő, aggódó, félő kutyák a lábuk közé húzzák a farkukat. Minél erősebben húzzák be a farkukat, annál erősebb az érzelem. Ha a kutya nagyon megilyed, egészen behúzza a farkát a hasa alá. A behúzott farok vége kicsit remeg, ez a stresszt mutatja. Kiskutyáknál a behúzott farok a tisztelet és az alázat jele, amellyel a felnőtt kutyát üdvözlik. Amikor a felnőtt kutya fogadja a kicsi üdvözlését, a farok visszamegy a helyére, és ismét természetesen mozog.

Farkcsóválás Bár a farkcsóválás általában barátságos kutyát jelez, nem biztos, hogy mindig így van. A kutyák akkor is csóválják a farkukat, amikor félnek, izgatottak, vagy bizonytalanok. Ha a kutya megijed, lehet, hogy leszegve csóválja a farkát a lábai között, amíg eldönti, hogy küzdjön, meneküljön vagy megadja magát. Az agresszív, dühös kutya felemeli és úgy csóválja farkát, miközben kerget vagy támadásba lendül. Figyeljük meg hogy mi történik. Vajon épp a jó pajtás száll le az iskolabuszról, vagy egy másik kutya eszik a tányérjából. Azt is figyeljük meg, hogyan oszlik el a testsúlya. Az agresszív kutya teste megfeszül, és súlya főleg a mellső lábaira nehezedik.

Asztali nézet